Tagi RFID w przychodniach

Homepage > News > Tagi RFID w przychodniach

Tagi RFID w przychodniach

Na pewno każdy z nas miał nieraz do czynienia z kolejkami w przychodzi czy izbie przyjęć. Nic bardziej nie denerwuje jak czekanie kilka godzin na wizytę u lekarza. Dzisiaj funkcjonowanie przychodni czy ośrodków zdrowia (przede wszystkim prywatnych) wygląda znacznie lepiej niż kilka lat temu, ale wciąż pojawiają się problemy w organizacji.

Coraz większą rolę odgrywa Internet, dzięki któremu można umówić się na wizytę, skonsultować z lekarzem, zobaczyć historie wizyt czy sprawdzić wynik badania.

Aktualnie szczególnie pomocna jest technologia RFID, która wykorzystuje fale radiowe do przekazywania i odbierania danych. Tagi RFID, czyli mikrochipy, przechowują i wysyłają wszelkie dane. Tag odbiera sygnały i wysyła je z powrotem do czytnika. Transmisja danych jest obustronna, ale zasilanie i taktowanie odbywa się jedynie od czytnika do nośnika danych (taga). Zależnie od rodzaju aplikacji tagi wykonywane są z różnych materiałów (tworzywa, papieru) i można je spotkać w różnych rozmiarach. Ich budowa uzależniona jest od wymagań w zakresie częstotliwości w jakiej urządzenie będzie pracować. RFID dalekiego zasięgu praktyczne zastosowanie odnajduje m.in. w ewidencji pacjentów, ewidencji aparatury medycznej, identyfikacji próbek i krwi, znakowaniu i inwentaryzacji sprzętu medycznego, magazynie leków oraz autoryzacji, archiwizacji i nadzorze na dokumentami. Identyfikator posiada pamięć od 64 do 128 bitów.

Oczywiście występują identyfikatory o większej pojemności, która przekracza 64 kB, ale kilkaset bitów zdecydowanie wystarczy do standardowych zastosowań. Najważniejsze zalety techniczne technologii RFID to m.in. zdalna identyfikacja bez dotyku (wszystko odbywa się na odległość), identyfikacja wielu elementów równocześnie. Oprócz tego etykiety RFID przechowują więcej informacji i są w praktyce bardziej trwałe niż kod kreskowy.

Jak w praktyce będzie wyglądać zarządzanie kolejką w przychodniach? Pacjenci podczas rejestracji w recepcji otrzymają tag, w opasce bądź w formie breloku. Następnie pacjenci, którzy znajdują się w poczekalni będą stale ewidencjonowani, a także może być im wyświetlana informacja o ich miejscu w kolejce. Za pomocą ekranów będą wywoływani do odpowiednich gabinetów. Zarządzanie kolejką ma również niesamowite znaczenie w przypadku, gdy chory jest wysyłany na dodatkowe badanie (np. RTG). W chwili, gdy wraca pod gabinet lekarza, jest automatycznie dodany do kolejki, dzięki czemu nie tworzy się zamieszanie i np. druga kolejka. Dodatkowo lekarz ma możliwość zmiany kolejności wywoływania pacjentów, jeśli według niego zajdzie taka potrzeba.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat Tagów RFID?
Napisz do nas: biuro@magielek-rfid.com