Technologia RFID, a lotnictwo

Strona główna > Aktualności > Technologia RFID, a lotnictwo

Technologia RFID, a lotnictwo

Technologia RFID wykorzystywana jest również w różnych obszarach branży lotniczej, także poza portami lotniczymi. Najistotniejsze jest to, iż dzięki niej wszelkie procesy na lotniskach są znacznie przyspieszone, wzrasta też poziom bezpieczeństwa.

W terminalach pasażerskich używane są proste zastosowania dla kart pokładowych, jak również do nadzorowania i lokalizowania wózków bagażowych . Najważniejsze zadanie tagów to znakowanie i śledzenie bagaży pasażerów danego terminala. Dzięki użyciu czytników radiowych odczyty kart pokładowych są znacznie szybsze. Z kolei znakowanie bagaży pozwala w szybki i prosty sposób zarządzać nimi. Oczywiście przy każdej stracie bagażu maleje lojalność klientów, a wzrastają koszty, ponieważ konieczne jest wypłacenie odszkodowania w przypadku zgubienia czy uszkodzenia bagażu. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiedniego rozwiązania, aby tego uniknąć. RFID umożliwia w transporcie śledzenie całego łańcucha dostaw, a to gwarantuje jego przejrzystość i daje pewność, że z przewożonym ładunkiem nic się nie stanie.

Inna zaleta RFID to możliwość szybkiego odnalezienia konkretnego bagażu. Przez system podawane jest obecne położenie bagażu, a jeśli został on już załadowany do samolotu to następuje odnalezienie go przy użyciu ręcznego czytnika RFID. Trwa to nie więcej niż 3 minuty. Dzięki temu można zlikwidować opóźnienia odlotów, co daje spore oszczędności. Pionierem zastosowań RFID w lotnictwie była firma Boeing, która wprowadziła znakowanie części samolotów już na etapie produkcji. Inni producenci również poszli za jej przykładem. Obecnie RFID wykorzystywane jest nie tylko podczas produkcji, lecz także przy znakowaniu elementów zamiennych.